ANC Central Number
Click to join the ANC
African National Congress

AFRICAN NATIONAL CONGRESS

SOUTH AFRICA'S NATIONAL LIBERATION MOVEMENT

back

NEC subcommittees and the Teams of Deployees

Below are members of the NEC subcommittees and the Teams of Deployees in the Provinces agreed to at the January 11th 2013 National Executive Committee meeting.

1. NEC SUBCOMMITTEES:

1.1. Communication and Media

  • Lindiwe Zulu (Chairperson)
  • Zizi Kodwa (Spokesperson)
  • Jackson Mthembu
  • Pallo Jordan
  • Pule Mabe
  • Nocawe Mafu
  • Manganye Jane
  • Obed Bapela
  • Thulas Nxesi
  • Sankie Mthembi-Mahanyele
  • Thoko Didiza
  • Pam Tshwete
  • Sisi Mabe

1.2. Education and Health

  • Naledi Pandor (Chairperson)
  • Derek Hanekom
  • Max Sisulu
  • Blade Nzimande
  • Aaron Motsoaledi
  • Angie Motshekga
  • Dikeledi Magadzi
  • Joe Phaahla
  • Ruth Bengu
  • Fikile Xhasa
  • Fikile Majola
  • Lungi Gcabashe
  • Stone Sizani
  • Joyce Mashamba
  • Bheki Cele

1.3. Economic Transformation

  • Enoch Godongwana (Chairperson)
  • Sankie Mthembi-Mahanyele
  • Malusi Gigaba
  • Pravin Gordhan
  • Tito Mboweni
  • Max Sisulu
  • Lynne Brown
  • Thulas Nxesi
  • Rob Davies
  • Gugile Nkwinti
  • Joel Netshitenzhe
  • Tina Joemat-Peterson
  • Susan Shabangu
  • Mildred Oliphant
  • Senzeni Zokwana
  • Stone Sizani

1.4. International Relations

  • Obed Bapela (Chairperson)
  • Ebrahim Ebrahim
  • Nkosazana Dlamini
  • Maite Nkoana-Mashabane
  • Obed Bapela
  • Miriam Segabutla
  • Thenjiwe Mthintso
  • Billy Masetlha
  • Collins Chabane
  • Rob Davies
  • Lindiwe Zulu
  • Sue van der Merwe
  • Bheki Cele
  • Joyce Moloi-Moropa
  • Dipuo Letsatsi-Duba

1.5. Legislature and Governance

  • NomaIndia Mfeketho (Chairperson)
  • Lindiwe Sisulu
  • Collins Chabane
  • Nosiviwe Maphisa-Nqakula
  • Ayanda Dlodlo
  • Lynne Brown
  • Sue van der Merwe
  • Zoleka Capa-Langa
  • Pam Tshwete
  • Sisi Mabe
  • Pinky Moloi
  • Nosipho Ntwanambi
  • Joyce Moloi-Moropa
  • Mildred Oliphant
  • Max Sisulu
  • Collins Chabane

1.6. Organisation Building and Campaigns

  • Nomvula Mokonyane (Chairperson)
  • Malusi Gigaba
  • Derek Hanekom
  • Sdumo Dlamini
  • Mcebisi Skwatsha
  • Fikile Xhasa
  • Fikile Majola
  • Sisisi Tolashe
  • Humphrey Mmemezi
  • Beauty Dlulane
  • David Mahlobo
  • Sefora Ntombela
  • NomaIndia Mfeketho
  • Gugile Nkwinti

1.7. Peace and Stability

  • Nosiviwe Maphisa-Nqakula (Chairperson)
  • Jeff Radebe
  • Naledi Pandor
  • Nathi Mthethwa
  • Billy Masetlha
  • Ebrahim Ebrahim
  • Siyabonga Cwele
  • Ngoako Ramatlhodi
  • Kebby Maphatsoe
  • Maite Nkoana-Mashabane
  • David Mahlobo
  • Tony Yengeni
  • Jane Manganye
  • Sbu Ndebele

1.8. Political Education

  • Nathi Mthethwa (Chairperson)
  • Pravin Gordhan
  • Joel Netshitenzhe
  • Bathabile Dlamini
  • Blade Nzimande
  • Enoch Godongwana
  • Joyce Mashamba
  • Lungi Gcabashe
  • Sam Mashinini
  • Tony Yengeni
  • Philly Mapulane
  • Rosina Semenya
  • Dipuo Letsatsi-Duba
  • Thenjiwe Mthintso
  • Note: This committee will be working with the former Deputy President of the ANC.

1.9. Social Transformation

  • Lindiwe Sisulu (Chairperson)
  • Tito Mboweni
  • Bathabile Dlamini
  • Blade Nzimande
  • Sbu Ndebele
  • Zizi Kodwa
  • Ayanda Dlodlo
  • Rejoice Mabhudafasi
  • Joe Phaahla
  • Pinky Mokoto
  • Ednah Molewa
  • Thoko Didiza
  • Nomzamo Madikizela-Mandela
  • Sisi Ntombela

1.10. Elections

  • Ngoako Ramatlhodi (Chairperson)
  • Jackson Mthembu
  • Tina Joemat-Peterson
  • Angie Motshekga
  • Mcebisi Skwatsha
  • Humphrey Mmemezi
  • Beauty Dlulane
  • Senzeni Zokwana
  • Pinky Moloi
  • Nocawe Mafu
  • Kebby Maphatsoe
  • Pule Mabe
  • Chairpersons of all sub-committees
  • Convenors for deployees in the provinces

1.11. National Disciplinary Committee

  • Derek Hanekom (Chairperson)
  • Collins Chabane
  • Susan Shabangu
  • Fikile Xhasa
  • Lindiwe Zulu

1.12. National Disciplinary Committee of Appeal

  • Jeff Radebe (Chairperson)
  • Naledi Pandor
  • Max Sisulu
  • Sankie Mthembi-Mahanyele
  • Ngoako Ramatlhodi
  • Gugile Nkwinti
  • Pravin Gordhan
  • Sue van der Merwe
  • Sbu Ndebele
  • Pam Tshwete

1.13. Finance and Fundraising

  • Zweli Mkhize (Treasurer-General)
  • Max Sisulu
  • Joyce Moloi-Moropa
  • Sankie Mthembi-Mahanyele
  • Tito Mboweni
  • Pravin Gordhan
  • Nomvula Mokonyane

1.14. Archives

  • Baleka Mbete (National Chairperson)
  • Max Sisulu
  • Pallo Jordan
  • Naledi Pandor
  • Billy Masetlha
  • Joe Phaahla

2. TEAMS DEPLOYED TO THE PROVINCES

2.1. Eastern Cape

  • Derek Hanekom (Convenor)
  • Pravin Gordhan
  • Nosiviwe Maphisa-Nqakula
  • Sdumo Dlamini
  • Sue van der Merwe
  • Lungi Gcabashe
  • Sam Mashinini
  • Zizi Kodwa

2.2. Free State

  • Malusi Gigaba (Convenor)
  • Naledi Pandor
  • Tito Mboweni
  • NomaIndia Mfeketho
  • Lindiwe Zulu
  • Zoleka Langa-Capa
  • Fikile Xhasa
  • Pinky Mokoto

2.3. Gauteng

  • Susan Shabangu (Convenor)
  • Lindiwe Sisulu
  • Sbu Ndebele
  • Ebrahim Ebrahim
  • Maite Nkoana-Mashabane
  • Ngoako Ramatlhodi
  • Joyce Mashamba
  • Pinky Moloi
  • David Mahlobo
  • Mirriam Sekgabutla

2.4. KwaZulu-Natal

  • Joe Phaahla (Convenor)
  • Jackson Mthembu
  • Nomvula Mokonyane
  • Joel Netshitenzhe
  • Pule Mabe
  • Tony Yengeni
  • Nocawe Mafu
  • Joyce Moloi-Moropa
  • Ednah Molewa
  • Thenjiwe Mthintso

2.5. Limpopo

  • Ruth Bengu (Convenor)
  • Blade Nzimande
  • Thulas Nxesi
  • Nathi Mthethwa
  • Billy Masetlha
  • Sankie Mthembi-Mahanyele
  • Senzeni Zokwana
  • Thoko Didiza
  • Kebby Maphatsoe

2.6. Mpumalanga

  • Dikeledi Magadzi (Convenor)
  • Siyabonga Cwele
  • Angie Motshekga
  • Rejoice Mabhudafasi
  • Bheki Cele
  • Jeff Radebe
  • Rosinah Semenya
  • Dipuo Letsatsi-Duba

2.7. Northern Cape

  • Lynne Brown (Convenor)
  • Enoch Godongwana
  • Rob Davies
  • Mcebisi Skwatsha
  • Sisi Mabe
  • Philly Mapulane
  • Sefora Sisi Ntombela

2.8. North West

  • Bathabile Dlamini (Convenor)
  • Collins Chabane
  • Obed Bapela
  • Tina Joemat-Peterson
  • Fikile Majola
  • Humphrey Mmemezi
  • Gugile Nkwinti

2.9. Western Cape

  • Aaron Motsoaledi (Convenor)
  • Max Sisulu
  • Pallo Jordan
  • Ayanda Dlodlo
  • Mildred Oliphant
  • Pam Tshwete
  • Stone Sizani
  • Beauty Dlulane
  • Jane Manganye

back